Jul 012011
 

Gary Craig tarafından 20. yüzyılın son yıllarında geliştirilen ve Duygusal Özgürleşme Teknikleri olarak isimlendirilen EFT, Çin kökenli bir yardımcı tedavi yöntemidir. Bu yöntem, enerji meridyenlerinin varlığına dayanır.
Batı dünyasında herşeyin temelinde madde yer alır. Öte yandan Albert Einstein tarafından da ortaya konduğu gibi, aslında madde de enerjiden oluşmaktadır. Bu bakış açısıyla, maddesel bir varlık olan vücudumuzun, kendi enerji meridyenlerindeki değişimlerden etkilenmesinin nedenlerini kavramak ta daha kolay olur. Akupunktur tedavisi de aynı enerji modeline dayanmaktadır.
EFT’nin amacı, enerji akışında denge sağlamaktır. Bunu sağlamak için, vücudumuzun üzerindeki ve akupunktur tedavisinde de kullanılan belirli noktalar parmak uçlarıyla vuruşlar yapılarak uyarılmaktadır. EFT’nin vücudumuzdaki endişe ve gerginlik düzeyini düşürdüğü bir çok örnek uygulamayla gösterilmiştir.
Bir EFT uygulamasında zihnimizde belli bir ifade üzerinde yoğunlaşır ve aynı zamanda belirli noktalara parmak uçlarıyla vururuz. Bu vuruşlar, kendimizi gergin hissettiğimiz zamanlarda masanın üzerinde parmaklarımızla tempo tutmaya benzer.
Klinik çalışmalar, enerji akışındaki aksamaların gerginliğe yol açtığını göstermektedir. EFT uygulaması ile enerji akışı düzenlenmekte ve gerginlikle başa çıkmak mümkün olmaktadır.
EFT uygulaması her seferinde sadece tek bir soruna odaklanarak yapılır. Enerji meridyenleri üzerindeki belirli noktalar parmak vuruşlarıyla uyarılır ve enerji akışındaki düzensizlikler yeniden düzenlenir. Böylece, o sorunun vücutta yarattığı olumsuzluklar ortadan kalkar. Böyle bir durumda, daha altta yatan başka sorunların yüzeye çıkması da mümkündür. Açığa çıkarak farkedilir hale gelen yeni sorunlar da her seferinde birer birer ele alınarak çözümleme işlemine devam edilir. EFT uygulanan kişi, alttan çıkan sorunların daha önceden farkında bile olmayabilir.
Her kaygı ve endişe durumu bedenin çeşitli yerlerinde sorunlar yaratır. EFT yöntemiyle bu sorunların giderilmesini sağlıyoruz. EFT uygulamaları, uygulanan kişinin tepkisine bağlı olarak kısa veya uzun sürebilir. Sorun bazan tek bir uygulama ile aşılabilirken, bazan da uzun süreli tekrarlar gerektirebilir.
EFT duygusal sıkıntıların giderek yoğunlaştığı son yıllarda, etkin ve başarılı bir yardımcı çözüm aracı olarak hızla yaygınlaşmaktadır.

Ahmet Aksoy

  2 Responses to “EFT – Duygusal Sorunlarla Başa Çıkma Sanatı”

 1. merhaba benim ellerim titriyor acaba eft uylanırsa geçermi lütfen cevap yazarmısınız

  • Merhaba Nazlı Hanım,
   EFT tekniği hem fiziksel, hem de duygusal sorunlar için kullanılabilir. Ancak, öncelikle bu durumu yaratan önemli nedenler olup olmadığının tıbbi açıdan kontrol edilmesi gerekir. Eğer bunu yapmışsanız ve net bir tanı konamamışsa; ya da uygulanan tedavilerden yeterli yanıt alamadıysanız -uygulanmakta olan tedaviyi aksatmadan- EFT de uygulayabilirsiniz.
   Eğer imkanınız varsa, ofisimize uğrayabilirsiniz. Böylece karşılıklı bir durum değerlendirmesi yapma şansımız olur.
   EFT -Tepeleme- çok güçlü bir tekniktir. Bu nedenle dikkatli ve bilinçli olarak kullanılması gerekir.
   Adresimiz: Gamet Gelişim: Söğütlüçeşme Caddesi No:29 Kat:3 Kadıköy İstanbul
   Telefon: 0216 450 5784

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Read previous post:
EFT ve Kilo Verme

Kilo verme ile ilgili en önemli noktalardan biri, stresten olabildiğince uzak durabilmektir. İşte bu nedenle EFT, diğer önlemlerin yanısıra, sağlıklı...

Close